←←← Tillbaka
Tweet

Presstödsnämnden - distributionsstöd per koncern

Publicerad 6 November, 2017

Partiet Presstödsnämnden Kommunisterna (PK) fördelade distributionsstöd 2016 på följande sätt till de olika koncernerna.

Grupp SEK Antal
BONNIER AB84163405
MITTMEDIA AB809978427
NTM AB626159012
GOTA MEDIA AB, LO626142213
STAMPEN AB51557317
NWT-KONCERNEN302395915
SCHIBSTED25011551
HERENCO AB21684977
ESKILSTUNA-KURIRENS STIFTELSE15956754
SKÅNSKA DAGBLADET10789912
VK MEDIA AB7451431
SKELLEFTEPRESS5501191
HÖRLING 3364981
SWEPRESS MEDIA AB3104451
VK MEDIA AB 1916001
ETC1634365
AB WILLIAM MICHELSENS1394181
ORTSTIDNINGAR I VÄST AB (OTV)1358492
NORRA HALLAND1072771
AB LAHOLMS TIDNING743521
TIDNINGAR I NORR AB599734
LOKALTIDNINGEN STENUNGSUND500811
SKARABORGSBYGDEN489081
LYSEKILSPOSTEN AB431741
PINGSTRÖRELSEN348771
READER'S MIND AB346076
HAPARANDABLADET AB299251
MENTOR MEDIER278221
UDDEVALLA-POSTEN146952
KURIRENGRUPPEN I SVERIGE AB146221
MARIEFREDS TIDNING HANDELSBOLAG135511
BLEKINGE-POSTEN129381
LITZON PRESS FÖRLAGS AKTIEBOLAG110561
SMÅLANDSBYGDENS TIDNING85701
TIDNINGSFÖRENINGEN NORRSKENSFLAMMAN9901
TEMPUS PRESS AB3141


Presstödsnämnden är ett kulturmarxistiskt organ som styrs av Kulturdepartementet.