←←← Tillbaka
Tweet

Kostnader för gruppvåldtäktsfall i Sverige


Antal dömda i gruppvåldtäktsfall totalt: 144

Antaganden: Ute efter 2/3 av strafftiden, fängelsekostnad 5.000 SEK per dag, utvisningskostnad 75.000 SEK

Total fängelsekostnad: 405.150.000 SEK
Total försvarskostnad: 19.264.486 SEK
Total skadeståndskostnad: 11.621.206 SEK
Total utvisningskostnad: 2.400.000 SEK

Total direktkostnad från domsluten: 438.435.692 SEK

Namn Målnummer Försvarskostnad Skadestånd Fängelsekostnad Utvisningskostnad
MORTEZA AFZALIB 2939-11550.04442.8577.300.00075.000
MOHAMMADI AZIZ AHMADB 2939-11192.46342.8577.300.00075.000
RAFI BAHADURIB 2939-11366.274175.0007.300.0000
RUSTAM GHAFORYB 2939-11253.90142.8575.475.00075.000
HEDAYAT RAHMATIB 2939-11209.21242.8577.300.00075.000
HASHEMI SALAHEDINB 2939-11185.33242.8577.300.00075.000
MOHAMMADI ZIAB 2939-11232.54942.8577.300.00075.000
AKREM ABDU AMERB 1889-13192.18659.80000
MEHMET ACARALPB 1889-13100.57659.80000
JIBRIL ADAM ADENB 1889-1391.48459.80000
ALLAEDDIN BEN OTHMANB 1889-1396.91559.80000
BASHIR IBRAHIM HUSSEINB 1889-1386.75459.80000
MOHAMED YASSIN BEN LOTFI MBARKB 1889-1399.32059.80000
ROBEL GHIDEY EMBAYEB 1059-1360.61035.00000
DANIEL HOSSEIN JAFARIB 1059-1359.01535.00000
GOITOM MEHARENA MULUBERHANB 1059-1367.40635.00000
FREDY DARIO ORTIZ CAMACHOB 1059-1352.63535.00000
AKRAM ALIB 11469-15186.15855.00000
YONÉS HACHIMIB 11469-15210.27155.0001.825.0000
MOHAMED MESAWEB 11469-15185.82555.00000
SOLOMON SIELAYB 2573-15151.638265.7005.475.0000
ALHAKAM KHALIFA DHIYDANB 1819-1467.662225.0003.650.0000
ALI JAMEEL ZWIED ZWIEDB 1819-1473.850105.0003.650.0000
YASIIN MOHAMMED ABDUB 5575-1386.32785.0003.650.00075.000
ADAN MOHAMED ADAN HILLOWB 5575-13188.16685.0005.475.00075.000
NINOS AWDISHB 7206-14178.33091.6671.825.0000
ABDULMAHDI BAKER HEDIB 7206-14192.62991.6673.650.0000
HAJIR NASIMIB 7206-14208.251166.6675.475.0000
SAMAN ABDULKHALEK KAKAULLAB 2765-14149.996122.6433.650.0000
FARZAD SULTANIB 2765-14108.29967.5001.825.0000
GHEORGHE-ADRIAN OLTEANUB 6490-12119.82755.0003.650.0000
VASA-ZORAN OLTEANUB 6490-12109.64055.0001.825.0000
JOHAN SIGVARD PJOTOR ZACHRISSOB 15461-1334.75989.5343.650.0000
KARL HARRY ROBERT REINHOLD ÖDEB 15461-1351.37189.5343.650.0000
BERHANE GHEBREMEDHINB 5139-1188.69485.0001.825.0000
CARL ANDERS SIXTEN LAMBERGB 5139-11115.50785.0003.650.0000
ABDOULLAHI ADEN BAHB 13257-1382.25080.0001.825.0000
ALAN BEDIRHANOGLUB 13257-1373.60680.0001.825.0000
JUAN CARLOS PEREA CARACASB 18300-1068.88055.0003.650.0000
BABATUNDE OLATUNJI SANYAOLUB 18300-10111.60255.0003.650.0000
PAUL BIJJALUNAKUB 738-1161.64467.5003.650.0000
BENJAMIN JAMES BOLB 738-1167.53467.5003.650.0000
SHERZAD BASHARMALB 3629-11134.69638.7671.825.00075.000
HUSSAIN ALI RAHMANIB 3629-11132.593113.7675.475.0000
OSCAR MUSTAFA SAGIRB 3629-11180.364113.7675.475.0000
IBRAHIM ABDI AHMEDB 3885-1269.46742.5001.825.0000
SHARIF KHADAR OSMANB 3885-1269.66642.50000
MOHAMED DAHIR HASSANB 4248-1257.66968.5005.475.0000
MAHAMED YAHYE HUSSEINB 4248-1270.55568.5005.475.0000
ALI REZA HOSSEINIB 2429-15227.48566.66700
MEHDI JAFARIB 2429-15323.67066.6671.825.0000
MISAM JAFARIB 2429-15266.92166.6671.825.0000
NILS ANTE SOMBYB 112-11126.536121.0005.475.0000
ANDERS NILS GAUPB 112-11119.27280.4121.825.0000
ALI ABDUL KARIMB 3989-1473.23857.5001.825.0000
BAHER SAMIR SALIBAB 3989-1460.46757.5001.825.0000
AHMED HASSAN ABDALLA ALENESIB 10787-1242.37045.0001.825.00075.000
KHALID FALEH ABDULKARIM THAFIRB 10787-1236.81645.0001.825.00075.000
JUMAA ALHAMIDB 2084-15164.456167.4745.475.0000
NABIL HAMMADIB 2084-15178.431117.4743.650.00075.000
HOSSEIN SHARIFIB 1006-1273.960112.5007.300.0000
SAID RAHIM SHARIFIB 1006-1274.033112.5001.825.0000
KENT MIKAEL BERGB 754-1282.34540.00000
MICHAEL KIM ERIK MAGNUSSONB 754-1299.40040.0001.825.0000
ROBERT VIKTOR JUHLINB 2457-1139.25330.00000
LARS CONNY MARTIN DILÉN KÄLLVIB 2457-1122.59325.00000
ANDREAS BJÖRN OLSSONB 2457-1121.00025.00000
HANS HENRIC SJÖBLOMB 2457-1128.61825.00000
EMIL BERGGRENB 1068-1251.9675.00000
WILLIAM OLSSONB 1068-12102.61535.00000
BANLANG JAMPASAENB 5067-1262.164115.00000
TANAPONG KHONGKAEWB 5067-1284.083115.00000
MERVI MAARIT HANNELE HAYDARIB 9775-10309.073140.0005.475.0000
FADI HAYDARIB 9775-10332.948140.0005.475.0000
MOHAMAD AL-HAMALAWIB 1121-1563.7171.66700
ALAAEDDIN ABDALNASSER ABAS MADB 1121-15119.21131.00000
SEJA NADB 1354-1178.47857.5003.650.00075.000
DRAGAN PETKOVICB 1354-1193.94197.5003.650.00075.000
JOHAN DENNIS HÖGLUNDB 4020-1286.988000
REX RASMUS GUSTAF ÖSTLUNDB 4020-12107.346000
NIKOLAI SOBLEVB 2753-11105.31741.6673.650.00075.000
JURI SOOSALUB 2753-11103.65041.6671.825.00075.000
MAKSIM TROFIMOVB 2753-11112.49041.6673.650.00075.000
FRANKO ANTONIO ASTUDILLO VELOSB 12471-14115.19248.45300
MAYTHAM HAITHAM KADHIM DAFFAIEB 12471-14119.20945.00000
ROBIN ELIAS REDAB 12471-14122.71853.90000
ZARINSHAH JAWAD HUSSEINIB 14866-11148.820120.3035.475.00075.000
MOHAMMED SHAMIKH KHANB 14866-11115.874120.3035.475.0000
OMID AFZALIB 4981-16135.06055.0003.650.00075.000
BAGHLANI AHMADPARVIZB 4981-16118.34655.000075.000
ALI SINA HAIDARIB 4981-16119.63255.000075.000
IBRAHIM MOHAMED ABDALLA ABDELKB 177-1664.93155.6205.475.00075.000
YOHANES GIRMAY BERHEB 177-1698.68955.6205.475.00075.000
MULUGETA TEKLEMARIAM TEKLEB 177-1689.32755.6205.475.00075.000
KHALED AZEZ HEGRSB 2592-16419.850132.2005.475.00075.000
TAREQ BAKKARB 2592-16541.658132.2005.475.00075.000
ANDRE AZAD APREM APREMB 1104-16102.80052.06600
ALI HOSSAINB 1104-16102.80052.06600
BENJAMIN ERIK ANNERFELDTB 1279-1638.107000
TRISTAN MORRIS RYDSTRÖMB 1279-1626.325000
NAVID ATLASSIB 3538-16247.000165.0007.300.0000
BARDIYA COEN PAJOUHIB 3538-16380.666650.00010.950.0000
OLOF-ELVIN CARRASCOB 5812-1667.66072.50000
IRVIN URBINA PEREZB 5812-16110.97572.50000
OUSSAMA BELHASSENB 14608-14121.50387.5005.475.0000
ACHREF SGHAIERB 14608-14105.25587.5005.475.0000
ADIL BARAKATB 15338-14104.10872.5255.475.00075.000
MUSTAFA KALIDB 15338-14131.98472.5255.475.00075.000
SIMON ANDERS LEON JENSENB 2090-14135.69342.5003.650.0000
SVEN ADAM EDVIN LARSSONB 2090-14144.93442.5003.650.0000
MARCUS BERTIL PERSSONB 2090-14112.63042.5003.650.0000
DAVID LESZEK THEO STJÄRNBERG CB 2090-14125.35142.5003.650.0000
GHAZI ALI KHODERB 2238-16162.06582.5003.650.0000
LUKMAN SULEIMAN TAHERB 2238-16124.84482.5003.650.0000
ALI GHORBANIB 5953-16133.64245.00000
ALI JAFARIB 5953-16127.66645.00000
FARZAD JAFARIB 5953-16107.83845.00000
AMIN KHAVARIB 5953-16117.67245.00000
NAZIR YAQOBIB 5953-16145.42545.00000
ILIAS ABOKORB 4975-1674.29985.0005.475.0000
HASSAN EL CHAMI HADDADB 4975-1692.86885.0001.825.0000
REZA ESMAILIB 105-17103.27382.500075.000
REZA AHMADIB 105-1796.18982.500075.000
AHMADY HIWAB 1115-15321.77891.2465.475.0000
REVAN HOSHYAR MOHAMMAD SHAKRB 1115-15310.599102.4305.475.0000
REVYAN YONAN BANYAMIN BANYAMINB 2616-1093.715112.5001.825.0000
STEVEN GHAZWAN BUTRUS BUTRUSB 2616-10111.725112.5001.825.0000
SIVAK RAFFE DAUODB 2616-10114.520112.5001.825.0000
ANDRES PEOS GORIAB 2616-10109.275112.5001.825.0000
ABDUL NAZARIB 41-16102.449105.0001.825.00075.000
RAZUL RAHMANIB 41-1679.08190.0001.825.00075.000
SALAH ABDALLAH ALIB 2815-1566.20776.6673.650.0000
AHMED ABDULLAHI DAYMAREB 2815-1598.16176.6673.650.0000
EYNI HILLAL HASSANB 2815-1590.71076.6673.650.0000
ABDIRAHMAN ABUKAR ALIB 399-15187.035212.5005.475.0000
ABDISAMAD MOHAMUD MOALIMB 399-15114.225107.50000
LARS GÖRAN OTTO BORGULFB 2569-15171.667293.7207.300.0000
BJÖRN STURE ESKIL BONDE CRONLUB 2569-15150.72743.3331.825.0000
PER LARSSONB 2569-15307.500288.8917.300.0000
DANIEL NICKLAS HOLMB 14189-15175.90355.0005.475.0000
CHRISTIAN DANIEL JOHANSSONB 14189-15132.33855.0005.475.0000
JIMMY ÅKE LINDOFFB 14189-15181.71055.0005.475.0000
MAYSAM AFSHARB 386-17177.920105.0001.825.0000
REZA MOHAMMED AHMADIB 386-17155.109155.0003.650.0000